PHP NEDİR ?

omercelik.1072

Forum Yöneticisi
Owner
Moderatör
Gold Üye
Katılım
11 Ara 2020
Mesajlar
110
Tepkime puanı
114
Konum
İSTANBUL
Açılımı, Hypertext Proccessor olan, herkesin PHP olarak bildiği web programlama dili, PHP nedir? Bu içeriğimide sizler için açıklıyor olacağız.
PHP ilk olarak 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından tasarlanmıştır. 20 Şubat 2020 itibari ile en güncel PHP sürümü 7.4.1‘dir. PHP günümüzde güncel olarak kullanılan en yaygın web programlama dilleri arasında yerini almaktadır.
Webmaster ve web yazılımcıları tarafından en sık tercih edilen kodlama dilidir. Dinamik ve sürekli güncellenen bir dil olması nedeniyle performans ve optimizasyon tarafında oldukça iyi işler çıkarmaktadır. PHP yazılım dilinin diğer özelliklerini ise tabloda bulabilirsiniz.
PHP açık kaynak kodludur.
PHP sürekli güncellenir.
Geniş internet kütüphanesi bulunuyor.
JSP ve ASP‘ye göre öğrenmesi daha kolaydır.
PHP MySQL ile çok iyi çalışmaktadır. Bunun yanında diğer veritabanları ile de uyumludur. Örneğin; MSSQL, Oracle vb.
PHP dosyaları içerisine HTML yerleştirilebilmektedir.
Yazı İçeriği

PHP Yazılım Dili midir?
PHP günümüzde kullanılan en güncel web programlama dilidir. Programlamanın kollarından birisi olan web programlama dili olduğu için tüm dünyada PHP bir programlama dili olarak kabul edilmektedir.
Dünyada en fazla ziyaretçiye sahip sitelerin büyük çoğunluğu PHP dilini kullanmaktadır. Bunun yanında biz de hosting.com.tr olarak PHP altyapısını kullanıyoruz.
php nedir

PHP Nasıl Öğrenilir?
PHP öğrenmek için bol bol pratik yapmak ve A2 seviyesinde İngilizce dilini bilmek gerekmektedir. Bunun yanında, internette ücretsiz olarak bulabileceğiniz, Youtube kütüphanesi ya da makul fiyatlara, özel Udemy eğitim seti alabileceğiniz onlarca kurs bulunmaktadır.
PHP dilini öğrenmenin en iyi yolu da şüphesiz farklı projeler geliştirmekten geçer. Örneğin, internette yayın hayatına başlamak isterseniz bir hosting alarak başlayabilirsiniz. Linux hosting sayesinde istediğiniz gibi PHP kodlarını yazıp önizlemesini gerçekleştirebilirsiniz.
Php Echo Komutu ile Ekrana Yazı Yazdırma
<?php
echo "Merhaba, Ben Hosting.com.tr";
?>
PHP Kullanan Popüler Siteler
 • wikipedia.org
 • facebook.com
 • vk.com
 • wordpress.com
 • google.com
 • tumblr
 • yahoo.com
 • hosting.com.tr
PHP Gelecek Vaad Ediyor mu?
Bu sorunun Türkçesi tam olarak şu şekildedir ” PHP bilerek para kazanabilir miyim?” PHP programlama dili gelecek vaad eden, en iyi web programlama dillerinden birisidir.
Günümüzde, globalde ve ülkemizde olmak üzere e-ticaretin günden güne potansiyel kazandığını görmekteyiz. Yalnızca e-ticaret değil, blog siteleri ya da farklı amaçlarla açılmış web siteleri genellikle PHP altyapısına sahip oluyor.
Web tasarım ilanları ile ilgili açıklamaları okuduğunuzda içerisinde %95 ihtimalle “PHP bilen web yazılımcı arıyoruz” kelimesini göreceksiniz. PHP web sektöründe yerini her zaman koruyan bir dildir. Bu nedenle PHP öğrenerek para kazanmanız hatta geleceğinizi kazanmanız mümkündür.
PHP ile Nasıl Sistemler Yapılır?
PHP ile yapılabilecek şeylerin neredeyse bir sınırı yoktur. Aşağıda PHP programlama dili ile yapılabilecek proje türleri.
 1. Otomasyon Yazılımları
 2. Blog Siteleri
 3. Sosyal Medya Sitesi
 4. Sayaç Sitesi
 5. Forum Sitesi
 6. Haber Sitesi
 7. İçerik Yönetim Sistemi (WordPress, Joomla vs…)
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst