GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE PROGRAMLAMA DİLİ

omercelik.1072

Forum Yöneticisi
Owner
Moderatör
Gold Üye
Katılım
11 Ara 2020
Mesajlar
110
Tepkime puanı
114
Konum
İSTANBUL
Günümüzdeki yazılımlara ışık tutan ve uğraşılması zor olsa da bilişim sektörüne çok büyük faydalar sağlayan Program Dili‘nin ilk adı asla Program Dili değil Makine Dili olarak adlandırılıyordu. Bundan yüzlerce yıl öncesinde Ada Lovelace isminde bir kadın ilk algoritmayı yazdı ve en iyi dostu dediği Charles Babbage‘ye tanımlattı.
Tanımlatmanın ardından ortaya çıkan “Analytical Engine” ile çözülmesi imkansız olan Bernouilli sayılarını, Bernouilli Sayıları Makalesi içerisinde yansıttığı bütün hesaplamalar ile çözmeyi başardılar. Bu olayın ardından Analytical Engine o zaman alınan karar ve görüşlere göre ilk Program Dili olarak kabul edildi ve tarihe geçti.
Daha sonrasında uzunca bir süre yeni bir Program Dili ortaya çıkmadı. Çok daha uzun bir süre sonra 1957 yılında Fortran (mathematical FORmula TRANslating system) ortaya çıktı ve bu olay sayesinde bugünlerde kullanılan temel Program Dilinin temelleri atılmış oldu.

Daha sonrasında ise 1959 yılında bir adamın ölümsüz eseri olarak kabul edilen COBOL ortaya çıkartılmıştır. 1960 yıllarının başından itibaren ise çok köklü gelişmeler yaşanmıştır. O yıllarda Algol 60 karşımıza çıkıyor ve bu program 1970‘li yılların başına kadar en popüler Dil olarak kabul ediliyor.
1972 yılında C‘nin o ihtişamlı ve uzun süre tahtını kimseye kaptırmayacak devri başlıyor. C yazılımcıların ihtiyaçlarını epey gideriyor “Object-Oriented” türüne uygun olmadığı için imkanları bir süreden sonra kısıtlamaya ve yazılımcıları zorlamaya başlıyor. Bundan sonra C‘nin kaderi 8 sene sonra yani 1980 yılında günümüzde de en çok kullandığımız Dil olan C++ olarak geliştirilmesi ile yeniden iyi yöne gitmeye başlamıştır.
Çoğu sektörün şu an kullandığı ve gerçekten işlerini epey kolaylaştıran C++‘ın karşısına 1990 yılında tam kafa dengi bir rakip olan JAVA çıkıyor. Kolay GUI oluşturma methodları, kendi kütüphanemizi oluşturabilme olanağı gibi çeşit çeşit imkanları ile C‘ye günümüzde bile kafa tutmaktadır. Son olarak ise 1995 yılında Borland firmasının yaptığı en büyük Dil türünden bir tanesi Delphi’dir. O da şu anda günümüzde kullanılan zorlu ama bir o kadar da etkili bir dildir. 2000 yılına kadar sadece Windows üzerinde aktif faaliyet gösteren Dil, 2001 yılında Linux için de aktif olarak kullanılabilme özelliğine sahip olmuştur. Şu anda günümüzde yani 2018 yılında ise C++, C# ve JAVA birbirleriyle rekabet etmek yerine yazılımcıların dostu olmuşlardır ve yazılım tarihinin en önemli 3 dili olarak kabul görmektedir.
Yazı yazılım ders notlarından toparlanmıştır.
Ek C Programlama Dili
465 Çözümlü Örnek ile – İşaretçiler (Pointers) – Dosyalar – Paralel Port Test Cihazları – İkili (Binary) Sayıcı olarak adlı kitaptan yararlanılmıştır.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst